COOKI

Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Jeżeli się na to zgodzisz, zachowamy na Twoim komputerze tzw. plik cookie, który umożliwi zbieranie podstawowych informacji o klikaniu z Twojego komputera. Jeżeli się na to nie zgadzasz, możesz w każdej chwili zmienić ustawienia swojej przeglądarki.

wtorek, 21 stycznia 2014

NIE ZAPOMNIJ!


DZIŚ DZIEŃ BABCI A JUTRO  DZIADKA 

21 I 22 STYCZNIA

Dzień Dziadka to święto obchodzone w Polsce 22 stycznia, tuż po Dniu Babci. Podobnie jest na przykład w Bułgarii, gdzie święto to ma dłuższą tradycję niż w Polsce i Brazylii.
Dzień ten ma swój oficjalny hymn A Song For Grandma And Grandpa ("Piosenka dla Babci i Dziadka"), a symbolem tego dnia jest niezapominajka.
W krajach anglosaskich Dzień Dziadka i Dzień Babci są obchodzone łącznie – w Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie świętuje się National Grandparents Day (Narodowy Dzień Dziadków). W Ameryce dzień ten wypada we wrześniu, w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy,  natomiast w Anglii w pierwszą niedzielę października. Od 2009 roku analogiczne wspólne święto Babci i Dziadka celebruje się również w Rosji. We Francji Dzień Babci i Dziadka przypada na pierwszą niedzielę marca, a we Włoszech święto to zostało ustalone na 2 października, a więc w dzień katolickiego Święta Aniołów Stróżów. W Holandii jest to okazja ruchoma.
 W Polsce Dzień Dziadka upowszechnił się stosunkowo niedawno, bo w latach 80. XX wieku. Święto to wprowadzono później niż Dzień Babci, ale niewątpliwie to właśnie Dzień Babci stanowił dla niego bezpośrednią inspirację. Moda na to święto przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych.
 Obecnie okazja ta jest równie popularna jak Dzień Babci, dziadek to bowiem osoba obdarzana powszechnie szacunkiem i miłością. Wnuczęta pamiętają o swoich dziadziusiach, obdarzają ich upominkami, kwiatami i laurkami. Co ciekawe, w praktyce święto to bardzo często obchodzone jest łącznie z Dniem Babci, a więc podobnie jak w krajach anglosaskich.
 Interesująca tradycja związana z tą okazją istnieje w Ameryce Północnej, gdzie dzieci śpiewają specjalnie przygotowaną na ten czas „Piosenkę dla Babci i Dziadka” i wręczają dziadkom niezapominajki na znak przywiązania i miłości. W Polsce, podobnie jak przy innych ważnych okazjach, w przedszkolach, szkołach, ośrodkach kultury przygotowywane są specjalne akademie i uroczystości.

Ze względu na polską tradycję szczególnej troski o groby bliskich, Dzień Dziadka jest też okazją do odwiedzenia cmentarzy i zapalenia lampki w dowód pamięci na grobach naszych pradziadków lub nieżyjących już dziadków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz